Platinum Club
Otrzymuj najlepsze oferty
Dołącz do Platinum Club i otrzymuj newsletter z najlepszymi ofertami.
Zupełnie za darmo!
Platinum Club
Dołącz do Platinum Club i otrzymuj newsletter z najlepszymi ofertami.
Zupełnie za darmo!
Szczecin - jedno z największych i najpiękniejszych miast Pomorza Zachodniego. Nie bez powodu nazywany jest on „miastem zieleni”. Jest tu bowiem sporo parków i miejsc idealnych na długie spacery. Do najpopularniejszych należy Park Kasprowicza - położony w centralnej części Szczecina park miejski urzeka zielenią i malowniczą scenerią. Na terenie Parku Kasprowicza leży urokliwe jezioro Rusałka oraz przepiękny Ogród Różany.
Miłośnicy architektury również znajdą tu coś dla siebie. Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, czy nowo wybudowana Filharmonia z pewnością zrobią wrażenie na niejednym turyście. Zaś każdy, kto ceni aktywność fizyczną i kulturę, niezapomniane chwile spędzi w szczecińskich obiektach sportowych oraz placówkach kulturalnych.
Brama Portowa
Bogato zdobiona brama zbudowana w stylu barokowym jest cennym źródłem informacji o historii Szczecina. Stanowiła ona część fortyfikacji pruskich. Na jej ścianach znajduje się m.in. panorama miasta, napisana po łacinie informacja o nabyciu Szczecina przez Fryderyka Wilhelma w 1717 roku oraz tarcza prezentująca herb Prus. Swojego czasu przez Bramę Portową wiodła droga ze Szczecina do Berlina (stąd jej pierwotna nazwa - Brama Berlińska). Brama w 1954 roku została wpisana do rejestru zabytków.
Wały Chrobrego
Ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Część nadodrzańskiej sylwetki miasta. Znajduje się na nich prawie 500-metrowy taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na Odrę. Wały stanowią jeden z najbardziej zjawiskowych kompleksów urbanistyczno-architektonicznych, które powstały w Europie w XX wieku, a należący do nich taras wpisano w roku 1996 do rejestru zabytków.
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34
Jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Jego historia sięga roku 1346. W jego murach znajdowała się siedziba legendarnego rodu Gryfitów, którzy władali Pomeranią. Do dziś w zamku znajduje się wiele historycznych elementów, takich jak freski umieszczone na wieży skrzydła południowego czy gotyckie sklepienia. Na terenie Zamku działa Muzeum Zamkowe organizujące ciekawe zwiedzanie po wiekowych komnatach.
Baszta Siedmiu Płaszczy
ul. Panieńska 47
Historia baszty sięga XIV w. Uważana jest za jeden z symboli Szczecina. Stanowi ona pozostałości po XIV-wiecznych gotyckich fortyfikacjach. Podczas trwania ważnych szczecińskich wydarzeń, jej wizerunek można spotkać na flagach czy logach różnych instytucji. Z budowlą związana jest pewna ciekawa legenda dotycząca księcia Gryfitów oraz miejskiego krawca. Baszta znajduje się w rejestrze zabytków.
Gmach Poczty Polskiej
al. Niepodległości 41/42
Neogotycka budowla zbudowana w 1905 r. miała być siedzibą Pruskiej Poczty Królewskiej. Wygląd gmachu jest charakterystyczny dla architektury nie tylko Szczecina, ale i Pomorza Zachodniego. Na jego terenie znajdują się ogromne portale oraz zachowane do dziś szyny którymi jeździły tramwaje bagażowe. Gmach został wpisany do rejestru zabytków.
Pomnik Czynu Polaków
Park Kasprowicza
Pomnik jest ukłonem w stronę trzech pokoleń Polaków mieszkających w Szczecinie. Pokolenia te symbolizują umieszczone na pomniku 3 orły. Odsłonięto go w 1979 roku w Parku Kasprowicza. Jego wysokość wynosi ponad 22 metry, a rozpiętość skrzydeł orłów - 6,5 metra. Na pomniku znajdują się również informacje o jego współtwórcach i ofiarodawcach. Wykonany jest on z brązu i stali.
Starówka
Stare Miasto
Piękna architektura i kilka bardzo dobrych lokali gastronomicznych - tak w skrócie można opisać Stare Miasto w Szczecinie. Mimo tego, że starówka uległa znacznym zniszczeniom podczas II wojny światowej, na jej terenie znajdują się takie zabytki, jak Zamek Książąt Pomorskich, Brama Królewska czy Pałac pod Globusem. Ponadto, miejsce to słynie z obecności licznych parków i skwerów.
Klub 13 Muz
Plac Żołnierza 2
Budynek, w którym dziś mieści się Klub 13 Muz powstał w latach 1887-1889. W 1946 roku założono to klub 13 Muz, który miał na celu ożywić kulturalne życie miasta i regionu. Jednym z jego założycieli był Konstanty Ildefons Gałczyński. Do dziś odbywają się tu rozmaite wystawy, spotkania i panele dyskusyjne, wieczory autorskie, a także kameralne koncerty oraz projekcje ważnych dla miasta i kultury filmów czy dokumentów.
Zajezdnia Niemierzyn
ul. Niemierzyńska 18A
W zajezdni mieści się obecnie jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. Powstała w 1907 roku, a jej zamknięcie miało miejsce w roku 2004. W działającym na jej terenie Muzeum Techniki i Komunikacji można zobaczyć zabytkowe pojazdy związane z polską i szczecińską motoryzacją. Wśród nich są autobusy, tramwaje oraz samochody i motocykle. Cyklicznie urządzane są tu lekcje dla dzieci, warsztaty oraz wystawy czasowe.
Kino Pionier
al. Wojska Polskiego 2
Jedno z najstarszych działających nieustannie w tym samym miejscu kin na świecie. Funkcjonuje on 1909 roku, choć niektóre zapiski wskazują, iż seanse odbywały się tu już od 1907 roku. W kinie znajdują się dwie sale - historyczna oraz "Kiniarnia" (widzowie mogą oglądać projekcje filmów przy filiżance kawy, herbaty lub lampce wina). Mimo nowoczesnego sprzętu Kino Pionier do dziś zachowało historyczny charakter.
Kaplica
Cmentarz centralny
Najbardziej rozpoznawalny element na terenie jednego z największych cmentarzy w Europie. Budowano ją w latach 1900-1902. Podczas jej tworzenia inspirowano się architekturą romańską. Została stworzona na planie krzyża greckiego. Wyróżnia się ona bogato zdobioną elewacją oraz wysoką kopułą. Na uwagę zasługuje również jej otoczenie – w pobliżu znajduje się przestronny basen oraz fontanna.
Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jakuba Apostoła
ul. św. Jakuba 5
Drugi pod względem wysokości kościół w Polsce. We wnętrzach bazyliki znajduje się kilka mniejszych kaplic, organy, wizerunki świętych, historyczne płaskorzeźby, obrazy i monumentalny ołtarz. Zbudowano ją na przełomie XIV i XV wieku. Stanowi ona przykład dzieł gotyku ceglanego. Na szczycie katedralnej wieży znajduje się taras widokowy. Przez lata wielokrotnie była modernizowana i pełniła różne funkcje - od fary poprzez świątynię protestancką aż po kościół łaciński.
Podziemne Trasy Szczecina
ul. Kolumba 1/6
Największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej. Jego zadaniem była ochrona ludności cywilnej podczas ataków lotniczych. Całkowita powierzchnia schronu wynosi 2,500 m2, zaś grubość ścian - 3 m. Na jego terenie dla zwiedzających udostępniono dwie trasy o różnej tematyce, po których oprowadza przewodnik. Pierwsza dotyczy II wojny światowej, a druga czasów Zimnej Wojny.
Dom Katarzyny II
ul. Farna 1
W tym budynku narodziła się niezwykła postać – caryca Katarzyna II. Była ona córką komendanta pruskiej twierdzy Szczecin. Na kartach historii zapisała się jako osoba znana z krwawych rządów oraz tego, że odegrała pewną rolę w rozbiorach Polski. Szczecinowi ofiarowała 23 pamiątkowe medale, które trafiły do Ratusza. Dziś na ścianie budynku znajduje się tablica z informacją o tym, kto narodził się w nim w 1729 roku.
Centrum Handlowo-Rozrywkowe Galaxy
Aleja Wyzwolenia 18-20
Centrum Handlowe Fala
Aleja Wyzwolenia 44a
Atrium Molo
ul. Mieszka I 73
Galeria Kaskada
Aleja Niepodległości 36
Galeria Handlowa Turzyn
Aleja Bohaterów Warszawy 42
Ogród Różany
Jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Szczecinie. Różanka to urokliwy ogród o powierzchni 2 ha usytuowany przy Parku Kasprowicza. Występuje się tu sporo odmian drzew liściastych, drzew iglastych, a także różnego rodzaju krzewów, jednakże największy zachwyt wzbudzają róże, a dokładnie ponad sto gatunków róż, które można tam podziwiać. Nic więc dziwnego, że jest to najchętniej odwiedzane miejsce w Szczecinie.
Jasne Błonia
Obszerny, trawiasty teren znajdujący się pomiędzy budynkiem Urzędu Miasta a Parkiem Kasprowicza. Znajduje się tu największe skupisko platanów klonolistnych w Polsce. Wiosną Jasne Błonia zachwycają piękną fioletową barwą krokusów, od których nie sposób oderwać wzroku. Głównym punktem Jasnych Błoni jest pomnik papieża Jana Pawła II, wokół znajduje się sporo ławeczek i alejek przeznaczonych na codzienne spacery.
Park im. Jana Kasprowicza
Jest to największy park miejski w Szczecinie, w którym można spotkać drzewa rzadko występujące w innych częściach Polski. Na jego obszarze znajduje się Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, Jezioro Rusałka, a także Ogród Różany. W okolicach parku mieści się również jeden z symboli Szczecina- Pomnik Czynu Polaków ukazujący trzy unoszące się nad ziemią orły. Park Kasprowicza to miejsce idealne dla spragnionych relaksu i wytchnienia. Bliskość natury zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi i wyciszeniu.
Park im. Stefana Żeromskiego
Obejmuje 24 ha i jest drugim co do wielkości parkiem miejskim na terenie Szczecina. Mieści się on w samym sercu miasta, przy okazałych Wałach Chrobrego. W parku tym występuje prawie 200 różnych gatunków drzew oraz krzewów, a na jego terenie znajduje się wiele elementów tzw. małej architektury.
Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa
Jeden z najatrakcyjniejszych parków miejskich położonych w Szczecinie. Obejmuje on powierzchnię 15,5 hektara. Można tu spotkać wiele niezwykłych głazów polodowcowych oraz wiekowych drzew o imponujących rozmiarach. Na terytorium ogrodu mieści się głaz z tablicą w postaci liścia dębu na cześć profesora Stefana Kownasa - kierownika Katedry Botaniki Akademii Rolniczej w Szczecinie.
Tor Gokartowy
Aleja Wojska Polskiego 237a
Miejsce idealne dla tych, którzy lubią rywalizacje i odrobinę adrenaliny. Ponad 800-metrowy tor dostarcza niesamowitych wrażeń. To ciekawa atrakcja zarówno dla starszych, jak i młodszych zwolenników przygód. Warto więc wybrać się tutaj z rodziną, przyjaciółmi, czy paczką znajomych z pracy w celu integracji i interesującego spędzenia wolnego czasu.
Floating Arena
ul. Wąska 16
Kompleks sportowy mieści się przy ulicy Wąskiej, w samym centrum Szczecina. Jest to jeden z najbardziej nowatorskich obiektów w całej Polsce. Oprócz 50-metrowego basenu w arenie znajduje się też basen wioślarski, hala, siłownia sportowa oraz trybuny mieszczące ponad dwa tysiące gości. Floating Arena to również miejsce wielu wydarzeń i imprez sportowych, największa z nich odbyła się w 2011 roku i były to Mistrzostwa Europy w Pływaniu.
Kompleks Basenowo-Rekreacyjny ARKONKA
ul. Arkońska 30a
Usytuowany jest na terenie Lasu Arkońskiego. Ze względu na swoje liczne atrakcje jest to miejsce, które zapewni wiele rozrywki zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Latem przyciąga wszystkich spragnionych relaksu i wypoczynku, z kolei zimą jest miejscem do jazdy na łyżwach. Na obszarze Arkonki mieszczą się nie tylko baseny, a także korty do tenisa, badmintona, boiska do siatkówki, sztuczna plaża, skatepark, plac zabaw oraz siłownia pod chmurką. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Kąpielisko "Głębokie"
ul. Zegadłowicza 1
Pełne zieleni kąpielisko, które mieści się w południowej części Jeziora Głębokiego. Jest to jedno z najpopularniejszych kąpielisk na terenie Szczecina, które w okresie wakacyjnym licznie odwiedzają nie tylko mieszkańcy miasta, ale również pobliskich gmin. Szacuje się, że z kąpieliska co roku korzysta nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi, co oznacza, że jest to bardzo chętnie odwiedzane miejsce.
W Szczecinie znajduje się wiele specjalistycznych klinik oraz szpitali, które cieszą się uznaniem zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych pacjentów. Takie czynniki, jak dobrze wyposażone gabinety oraz wykwalifikowany personel sprawiają, że szczególną popularność zdobyły zabiegi z zakresu stomatologii, chirurgii plastycznej, medycyny prewencyjnej oraz rehabilitacji. Doskonały wpływ na rozwój turystyki medycznej w Szczecinie – oprócz kwalifikacji lekarzy – mają również bardzo atrakcyjne ceny. Dzięki przytulnej aranżacji wnętrz pobyt w apartamentach Platinum sprzyja rekonwalescencji, pomaga szybciej wrócić do zdrowia.
Aesthetic Med
ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 47
Aesthetic Med należy do grona najnowocześniejszych klinik chirurgii plastycznych zarówno w Polsce, jak i na Pomorzu Zachodnim. Doświadczony oraz doskonale wyszkolony zespół medyczny oferuje swoim klientom szereg tradycyjnych oraz innowacyjnych zabiegów, które są wykonywane na najwyższym poziomie, o czym świadczy renoma oraz zaufanie pacjentów.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
ul. Małopolska 48
Jedno z najciekawszych – pod względem architektonicznym i kulturalnym – miejsc w Szczecinie. Od 2014 roku jej siedzibą jest nowoczesny budynek, który sukcesywnie zdobywa prestiżowe nagrody i wyróżnienia w konkursach związanych z kulturą i architekturą. W jej wnętrzach odbywają się nie tylko symfoniczne, ale i rockowe oraz jazzowe koncerty. Podczas szczególnych okazji budynek jest barwnie podświetlany.
Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14
Wyjątkowe miejsce związane z kulturą, w którym odbywają się wystawy, spektakle, pokazy filmowe dla dzieci i dorosłych. Centrum działa od końca 2014 roku. Jego celem jest zainteresowanie mieszkańców szeroko pojętą kulturą, w tym także morskich i portowych tradycji Szczecina. Warto również wspomnieć, że budynek, w którym znajduje się Stara Rzeźnia pochodzi z 1243 roku.
Muzeum Narodowe
ul. Staromłyńska 27
Wśród wystaw znajdują się ekspozycje dotyczące m.in. niezwykłej historii Szczecina oraz Pomorza. Budynek, w którym mieści się muzeum należy do jednych z najbardziej charakterystycznych w Szczecinie oraz największych tego typu w Polsce. Oprócz wystaw związanych z regionem znajdują się tu także ekspozycje związane z zabytkami kultury pozaeuropejskich, które należą do jednych z najliczniejszych w naszym kraju.
Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Bogusława 7
Rozmaite wystawy o zróżnicowanej tematyce spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników sztuki. W galerii organizowane są zajęcia ceramiczne, w których udział mogą wziąć uczniowie oraz osoby indywidualne. Na wystawie znajdują się rzeźby i prace wykonane w szkle, ceramice, grafice oraz malarstwie.
Teatr Lalek "Pleciuga"
Plac Teatralny 1
Szeroki repertuar, zawierający mniej lub bardziej znane historie z bajek i legend, nieustannie czaruje dzieci swoją magią. Teatr funkcjonuje od 1953 roku. Na jego deskach wystawiane są zarówno kameralne, jak i spektakularne przedstawienia. Pleciuga organizuje również rozmaite projekty międzynarodowe.
Teatr Współczesny
Wały Chrobrego 3
Teatr, który podczas każdego przedstawienia przenosi widzów w niespotykane dotąd miejsca. Jego niespotykaną nigdzie indziej cechą jest to, że Teatr Współczesny jako jedyny w Polsce posiada foyer z widokiem na Odrę i część Portu. Został on założony w 1950 roku, a na jego scenach występowali wybitni aktorzy teatralni - Danuta Stenka, Maria Seweryn, Jerzy Zelnik. Dwie sceny znajdują się w głównej siedzibie przy Wałach Chrobrego, zaś na Deptaku Bogusława ulokowana jest scena "Teatr Mały".
Trafostacja Sztuki
Świętego Ducha 4
Centrum Sztuki Współczesnej, mieszczące się w budynku zabytkowej transformatorowni, w doskonały sposób łączy przeszłość ze współczesnością. W TRAFO organizowane są wystawy, spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci. Niejednokrotnie wydarzenia kulturalne dotyczącą nie tylko polskich, ale i zagranicznych twórców. W Centrum znajduje się również kawiarnia oraz księgarnia.
Teatr Polski
Swarożyca 5
Utworzony po II wojnie światowej teatr do dziś podbija serca widzów niecodziennym repertuarem, a spektakle z udziałem aktorów szczecińskiego Teatru Polskiego zdobywają wiele nagród. Wystawiane są tu – obok dzieł klasycznych - znane sztuki w nowych aranżacjach oraz przedstawienia do tej pory nieznane. W teatrze znajdują się 3 sceny, na których odbywają się także koncerty czy spotkania autorskie z wybitnymi polskimi artystami.
Opera na Zamku
Korsarzy 34
Miejsce, w którym wystawiane są najpiękniejsze arie, znane przedstawienia baletowe oraz historie z kart baśni i legend. Początki jej działalności sięgają 1956 roku. Opera organizuje wydarzenia, które na stałe wpisały się w jej kalendarz. Wśród nich są cieszące się uznaniem koncerty z cyklu "Tym co nie powrócili z morza". Jako jedyna w Polsce wystawia wszystkie opery autorstwa Stanisława Moniuszki.
Jak dojechać?
Apartamenty Platinum położone są w centralnej części Szczecina, która otoczona jest wieloma parkami oraz historycznymi i nowoczesnymi budynkami. Dogodna lokalizacja umożliwia szybkie dotarcie do najważniejszych miejsc w mieście.